Часті запитання

  • Військовослужбовець не виходить на зв’язок

    1. Пам’ятайте, що в зонах активних бойових дій може не бути покриття оператора мобільного зв’язку або електроенергії, і військовослужбовець не завжди може зарядити телефон, а сам телефон може бути пошкоджено або втрачено.
    2. Не піддавайтесь паніці. Спробуйте зконтактувати з побратимами, які можуть бути поряд з вашою близькою людиною, для з’ясування відомих їм обставин щодо втрати зв’язку.
    3. Перед зверненням до органів державної влади намагайтеся зібрати якомога більше інформації про розшукувану особу та обставини зникнення.
    4. Записуйте всю зібрану інформацію відразу після її отримання, щоб не забути деталі через хвилювання, а також щоб зберегти хронологію подій.
    Для пошуків військовослужбовця – необхідно знати його прізвище, ім’я та по-батькові, дату народження, контактні дані, військову частину чи підрозділ проходження служби, посаду та звання (спеціальне звання), номер військового квитка чи жетону, особливі прикмети, які має людина (шрами, татуювання, родимки тощо), останнє відоме місце перебування та інші відомості. Якщо ви не володієте такою інформацією і близька людина нещодавно розпочала службу – зверніться до ТЦК та СП. Також попросіть надати вам контакти військової частини та підрозділу, в якому проходить службу особа, з якою втрачено зв’язок.
    Важливо не розповсюджувати всю цю інформацію в соціальних мережах та інших неофіційних організаціях. Це може зашкодити військовослужбовцю та привернути увагу шахраїв.

  • Взаємодія родин з іншими установами

    1. Уточнення інформації в Координаційному штабі з питань поводження з військовополоненими
    Родина уточнює інформацію щодо зниклого безвісти або військовополоненого військовослужбовця в Координаційному штабі з питань поводження з військовополоненими.
    телефон (Пн-Пт 10.00-16.00): +38 095 412 74 24
    електронна пошта: moc.liamg%40baths.drook
    2. Надання запиту до Національного інформаційного бюро щодо військовослужбовця
    Родина зниклого безвісти чи захопленого в полон військовослужбовця надає запит щодо такого військовослужбовця до Національного інформаційного бюро (НІБ), зазначивши необхідну інформацію стосовно нього.
    телефон (в межах України): 1648
    телефон (із-за кордону): +38 044 287 81 65
    електронна пошта: moc.liamg%40ofni.pcnu.bin
    3. Долучення нових відомостей стосовно військовослужбовця до запиту у НІБ
    У разі появи нових відомостей стосовно зниклого безвісти чи захопленого в полон військовослужбовця члени його сім’ї долучають таку інформацію до надісланого раніше (пункт 2) запиту щодо такого військовослужбовця у Національному інформаційному бюро.
    4. Звернення до об’єднаного Центру з координації пошуку та звільнення незаконно позбавлених волі осіб внаслідок збройної агресії рф
    Родина зниклого безвісти чи захопленого в полон військовослужбовця звертається щодо такого військовослужбовця до Об’єднаного центру з координації пошуку та звільнення незаконно позбавлених волі осіб внаслідок збройної агресії рф, зазначивши необхідну інформацію стосовно нього
    телефони: +38 067 650 83 32, +38 098 087 36 01
    електронна пошта: moc.liamg%40uss.ertnec.detinu
    5. Запит на розшук військовослужбовця до бюро центрального агентства МКЧХ із розшуку
    Родина зниклого безвісти чи захопленого в полон військовослужбовця звертається із запитом на його розшук до Бюро Центрального агентства Міжнародного Комітету Червоного Хреста із розшуку.
    Способи звернення (усі способи є рівнозначними):
    онлайн (українською): familylinks.icrc.org/form/uru-webform-ua
    електронна пошта (зручною для вас мовою): gro.crci%40uaerubatc
    телефон (зручною для вас мовою): +41 22 730 3600
    телефон (безкоштовно з України): +380 800 300 155
    6. Заява щодо перерахунку грошового забезпечення військовослужбовця
    Члени сім`ї зниклого безвісти чи захопленого у полон військовослужбовця звертаються через РТЦК та СП (військкомат) із заявою на ім’я командира військової частини щодо перерахунку грошового забезпечення зазначеного військовослужбовця на карткові рахунки членів його сім’ї та з визначеним переліком документів. Перелік членів сім’ї військовослужбовця, які мають право отримувати його грошове забезпечення, та перелік необхідних документів зазначені в постанові КМУ №884 від 30.11.2016 року. Після отримання всіх необхідних документів РТЦК та СП (військкомат) надсилає заяву до військової частини.
    7. Прийняття рішення щодо виплат на карткові рахунки членів сім’ї
    Командир військової частини розглядає протягом 15 діб подані документи та приймає рішення щодо виплати або відмови у виплаті грошового забезпечення, про що повідомляє заявнику в письмовій формі.
    8. Оформлення довідки про перебування особи у місцях несвободи внаслідок збройної агресії проти України
    У разі наявності повідомлення, зазначеного в пункті 4.1, або іншого документа, який підтверджує факт перебування військовослужбовця в полоні, члени сім`ї такого військовослужбовця звертаються до Національного інформаційного бюро із заявою щодо оформлення довідки про перебування особи у місцях несвободи внаслідок збройної агресії проти України із визначеним переліком документів. Вимоги до заяви та перелік необхідних документів зазначені в постанові КМУ №55 від 20.01.2023 року.
    Після отримання всіх необхідних документів Національне інформаційне бюро надсилає заяву до військової частини.
    9. Оформлення довідки у військовій частині
    У військовій частині довідка оформлюється протягом 30 діб із дня надходження заяви, зазначеної в пункті 3.7, та висилається до Національного інформаційного бюро.
    10. Встановлення факту позбавлення особи особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України (“статус військовополоненого”)
    Члени сім’ї захопленого в полон військовослужбовця подають відповідну заяву із визначеними документами до Комісії з питань встановлення факту позбавлення особи особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України з метою встановлення відповідного факту.
    Комісія встановлює факт позбавлення особи особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України та встановлює дату початку строку позбавлення особи особистої свободи, а у разі звільнення особи з місць несвободи – дату її звільнення.
    Зразок заяви визначений в наказі Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України №281 від01.12.2022 року.
    До заяви додається довідка, зазначена в пунктах 7, 8.
    11. Листування з військовополоненим через Національне інформаційне бюро
    У разі наявності повідомлення від Національного інформаційного бюро України щодо підтвердження рф перебування в полоні військовослужбовця через Центральне агентство з розшуку Міжнародного Комітету Червоного Хреста родина такого військовослужбовця може надіслати йому лист через Національне інформаційне бюро України.
    З інструкцією щодо написання листів військовополоненим та правилом їх пакування можна ознайомитись на сайті Національного інформаційного бюро https://nib.gov.ua.

  • Алгоритм дій родин та посадовців у разі втрати зв’язку із військовослужбовцем

    1. Звернення до РТЦК та СП (військкомату)
    Родина військовослужбовця, з яким втрачено зв’язок, з метою отримання інформації звертається до РТЦК та СП (військкомату) за місцем свого постійного проживання або за місцем призову на військову службу військовослужбовця(останнього місця його проживання).
    2. Направлення запиту від РТЦК та СП (військкомату) до військової частини
    У разі звернення родини та якщо керівник РТЦК та СП (військкомату) не володіє відомостями про місцеперебування військовослужбовця, він зобов’язаний направити запит безпосередньо до військової частини.
    3. Повідомлення від військової частини до РТЦК та СП (військкомату)
    У разі зникнення безвісти або захоплення у полон військовослужбовця військова частина зобов’язана не пізніше наступного дня повідомити в РТЦК та СП (військкомат) за місцем проживання сім’ї військовослужбовця дату і обставини захоплення в полон або зникнення безвісти.
    4. Направлення сповіщення військовою частиною до РТЦК та СП (військкомату)
    Сповіщення від командира військової частини надсилається до РТЦК та СП (військкомату) за місцем проживання сім’ї захопленого в полон або зниклого безвісти військовослужбовця протягом доби після отримання достовірної інформації про його захоплення в полон або зникнення безвісти. У разі відсутності достовірної інформації – після завершення службового розслідування (до 30 діб).
    5. Вручення сповіщення сім’ї
    РТЦК та СП (військкомат) протягом семи днів після отримання Сповіщення командира військової частини вручає сім’ї військовослужбовця Сповіщення сім’ї, інформує щодо пільг, роз’яснює порядок подання документів для призначення пенсії(допомоги) та інших виплат членам сім’ї військовослужбовця.
    6. Подання заяви до РТЦК та СП (військкомату) про видачу посвідчення
    Родина зниклого безвісти військовослужбовця звертається до РТЦК та СП (військкомату) за місцем свого проживання із заявою про видачу посвідчення на право користування пільгами членами сімей військовослужбовців, які зникли безвісти під час проходження військової служби
    До заяви додається сповіщення, зазначене в пункті 5.
    7. Повідомлення сім’ї у разі змін щодо сповіщення
    У разі надходження до РТЦК та СП (військкомату) будь-яких змін до раніше отриманого Сповіщення від командира військової частини керівник РТЦК та СП (військкомату) зобов’язаний повідомити про них сім’ю захопленого в полон або зниклого безвісти військовослужбовця.

  • Виплати родині бійця, що загинув (помер)

    Які виплати сім’ї або родичам здійснює військова частина, в якій військовослужбовець проходив службу:
    – місячне грошове забезпечення (за весь місяць, незалежно від дня місяця, коли саме помер військовослужбовець);
    – одноразову грошову допомогу у розмірі 100 тис. грн;
    Також можуть виплатити грошову допомогу на поховання військовослужбовця.
    Які виплати сім’ї або родичам здійснює ТЦК та СП:
    – у період дії воєнного стану виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 15 000 000 грн, після звернення родичів загиблого, яка розподіляється рівними частками на всіх отримувачів, передбачених у статті 16 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”. Вказана виплата оформлюється безпосередньо ТЦК, подається на розгляд Комісії МОУ. При позитивному рішенні – кошти надходять в обласний ТЦК, який потім перераховує їх заявникам.
    Перша виплата – 3 млн., потім 12 млн. розбивається на 40 міс. (по 300 тис. щомісяця), згідно наказ МО № 45 від 25.01.2023.
    На одноразову грошову допомогу у розмірі 750 прожиткових мінімумів для працездатних осіб (станом на 1 січня календарного року, станом на 1 січня 2023 р. ця сума складає 2,013 млн грн) може розраховувати сім’я, якщо військовослужбовець загинув:
    – перебуваючи на службі, але не знаходився у той момент в зоні бойових дій;
    – від хвороби, отриманої під час несення військової служби;
    – протягом року після звільнення з лав ЗС України, якщо смерть настала внаслідок поранення/контузії/каліцтва/захворювання пов’язаних з виконанням обов’язків військової служби.
    Стосовно грошей на особистій банківській картці полеглого бійця – рішення про передачу цих коштів вирішує виключно суд.
    Порядок отримання виплат при загибелі військовослужбовця
    Члени сім’ї, батьки та утриманці загиблого (померлого), яким призначається та виплачується одноразова грошова допомога, подають за місцем проходження служби (зборів) військовослужбовця, військовозобов’язаного та резервіста або уповноваженим структурним підрозділам державних органів, на які покладаються функції щодо підготовки необхідних для призначення пенсії документів (далі – уповноважений орган), такі документи:
    – заяву кожного повнолітнього члена сім’ї, батьків та утриманців загиблого (померлого), які мають право на отримання допомоги, а у разі наявності малолітніх та/або неповнолітніх дітей – іншого з батьків або опікунів чи піклувальників дітей про виплату одноразової грошової допомоги(в довільній формі);
    – витяг з наказу про виключення загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов’язаного та резервіста із списків особового складу військової частини (підрозділу, органу);
    – витяг з особової справи про склад сім’ї військовослужбовця, військовозобов’язаного та резервіста, призваного на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві.
    До заяви додаються копії:
    – документа, що свідчить про причини та обставини загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов’язаного та резервіста, зокрема про те, що вона не пов’язана з вчиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп’яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження чи самогубства;
    – свідоцтва про смерть військовослужбовця, військовозобов’язаного та резервіста;
    – свідоцтва про народження військовослужбовця, військовозобов’язаного та резервіста – для виплати одноразової грошової допомоги батькам загиблого (померлого);
    – свідоцтва про шлюб – для виплати грошової допомоги дружині (чоловікові);
    – документів (відповідних сторінок за наявності), що посвідчують особу (паспорт громадянина України, тимчасове посвідчення громадянина України, посвідка на постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту) членів сім’ї, з даними про прізвище, ім’я та по батькові (за наявності) особи, до яких внесені відомості про реєстрацію місця проживання, та довідку про реєстрацію місця проживання (у разі коли відомості про реєстрацію місця проживання до таких документів не внесені);
    – свідоцтва про народження дитини – для виплати одноразової грошової допомоги дитині; 
    – документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб – платників податків, виданого органом доходів і зборів (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідний орган доходів і зборів та має відмітку в паспорті громадянина України, – копію сторінки паспорта з такою відміткою); 
    – рішення районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті, сільської, селищної ради або суду про встановлення над дитиною-сиротою, дитиною, позбавленою батьківського піклування, опіки, піклування (у разі здійснення опіки або піклування над дітьми військовослужбовця, військовозобов’язаного та резервіста); 
    – рішення суду або нотаріально посвідченого правочину, що підтверджуватиме факт перебування заявника на утриманні загиблого (померлого) (надають особи, які не були членами сім’ї загиблого (померлого), але перебували на його утриманні); постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв’язку смерті (контузії, травми або каліцтва), захворювання.

  • Порядок отримання ОГД

    Виплати одноразової грошової допомоги залежать від наслідків отриманого поранення (контузії, травми або каліцтва).Поранення, що призвело до часткової втрати працездатностіЯкщо військовослужбовець частково втратив працездатність без встановлення інвалідності, то розмір одноразової грошової допомоги залежить від ступеня втрати працездатності. Його встановлює медико-соціальна експертна комісія.Виплата визначається у відсотках від 70-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року (187 880 грн): військовослужбовцю, який зазнав поранення (контузію, травму або каліцтво), захворювання під час виконання ним обов’язків військової служби, а також особі, звільненій з військової служби, яка частково втратила працездатність внаслідок зазначених причин, але не пізніше ніж через три місяці після звільнення її з військової служби;У разі інвалідностіЯкщо інвалідність військовослужбовця (крім строкової служби) настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва) або захворювання, яке він отримав під час виконання обов’язків військової служби (чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок зазначених причин), допомогу виплачують у розмірі:– 400-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому вперше встановлено інвалідність, – у разі встановлення інвалідності I групи (1 073 600 грн);– 300-кратного прожиткового мінімуму – II групи (805 200 грн);– 250-кратного прожиткового мінімуму – III групи (671 000 грн).Виплата військовослужбовцю, інвалідність якого настала в період проходження військової служби або внаслідок захворювання, або встановлення особі, звільненій з військової служби, інвалідності не пізніше ніж через три місяці після звільнення її з військової служби чи після закінчення тримісячного строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження зазначеної служби, нараховується у розмірі:– 120-кратного прожиткового мінімуму – I групи (322 080 грн);– 90-кратного прожиткового мінімуму – II групи (241 560 грн);– 70-кратного прожиткового мінімуму – III групи (187 880 грн).Виплати під час лікуванняПостановою КМУ № 168 від 28.02.2022 року передбачено виплату додаткової щомісячної винагороди в розмірі 100 000 грн для військовослужбовців, які у зв’язку з пораненням, пов’язаним із захистом Батьківщини, перебувають на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров’я (у тому числі закордонних), або перебувають у відпустці для лікування після тяжкого поранення за висновком (постановою) військово-лікарської (лікарсько-експертної) комісії.Як отримати виплати:1) З випискою з госпіталя військовослужбовець звертається до військової частини і пише Рапорт на проходження ВЛК. До Рапорта додається довідка про обставини поранення. Довідку готують у військовій частині, запросити можна ще під часу лікування в госпіталі.
    Якщо довідки немає: військовослужбовець пише Рапорт до підрозділу персоналу частини на видачу даної довідки. Потрібно пояснення про обставини отримання поранення (інколи необхідно свідчення 2х свідків, якщо немає запису у журналі бойових дій).2) Проходить ВЛК. Отримує висновок ВЛК, після чого військовослужбовець в військової частини пише рапорт на командування військової частини про виплату додаткової грошової виплати.Подати документи: – Довідка про обставини травми – Висновок ВЛК – Рапорт на отримання додаткової винагороди 3) За висновком ВЛК, якщо: – Придатний/обмежено придатний – військової частини пише рапорт на проходження МСЕК (Медично соціально-економічна комісія)– Не придатний – звертається до ТЦК та СП або сімейний лікар і вони пишуть направлення на МСЕК Після проходження МСЕК, якщо військовослужбовець:– Придатний – звертається до департаменту фінансів військової частини– Обмежено придатний / не придатний – звертається до ТЦК та СП або ЦНАП з висновками МСЕК4) Рапорт на отримання одноразової допомоги за поранення. До рапорта додати: 1. Заява про виплату одноразової грошової допомоги2. копія ВЛК 3. копія МСЕК 4. Довідка про обставини травми 5. Паспорт 6. Персональний код 7. Довідка про банківські реквізити Якщо ти лікувався то ти можеш отримати 2 виплати: А) Додаткова грошова винагорода – (пропорційно дням).1 міс лікування =100 тис + Грошове Забезпечення(далі ГЗ);2 міс лікування = 200 тис. грн + ГЗ;І так далі, але не більше 4 місяців безперервного лікування.Лікування може бути продовжене на підставі висновку ВЛК та відповідно наказу командира військової частини.Б) Одноразова допомога при пораненні.У разі часткової втрати працездатності без установлення інвалідності одноразова грошова допомога виплачується залежно від ступеня втрати працездатності, який установлюється медико-соціальною експертною комісією.Порядок дій військовослужбовця або звільненного з служби щодо отримання одноразової грошової виплати:Подай до ТЦК та СП, в якому ти перебуваєш на обліку (якщо тебе звільнено зі служби), чи до військової частини (якщо ти продовжуєш службу) наступні документи:  • заяву для виплати одноразової грошової допомоги у зв’язку з установленням інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності (Додаток 19);  • завірену копію довідки МСЕК про встановлення групи інвалідності або відсотка втрати працездатності із зазначенням їхнього причинного зв’язку;• згоду на обробку персональних даних.До заяви додай копії:  • постанови ВЛК щодо встановлення причинного зв’язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання;• документа, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), зокрема про те, що воно не пов’язане із вчиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп’яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження. Таким документом може бути акт службового розслідування, довідка про обставини отримання травми, поранення, контузії, яка видається військовою частиною. При встановленні відсотка втрати працездатності або групи інвалідності у зв’язку з захворюванням, такий документ не подається;• документа, що посвідчує особу (паспорт громадянина України, тимчасове посвідчення громадянина України, посвідка на постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту), з даними про прізвище, ім’я та по батькові (за наявності) особи і про реєстрацію місця проживання (за наявності);• документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб платників податків, виданого органом доходів і зборів (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідний орган доходів і зборів та має відмітку в паспорті громадянина України, – копію сторінки паспорта з такою відміткою);довідка про банківські реквізити для зарахування коштів.Вказані документи подаються особисто до центру комплектування та соціальної підтримки (особами, звільненими з військової служби) чи до військової частини (діючими військовослужбовцями). При собі необхідно мати оригінали вказаних документів для засвідчення копій посадовими особами. У разі, якщо немає можливості особистої подачі документів, заяву разом з додатками необхідно направити через найближче відділення «Укрпошти» цінним листом з описом вкладе

Made with